Cachetmakers Contest Winners
for 2010 Cachets
Click on thumbnails to see larger images
Category 1
Handdrawn/Handpainted
First Place
Bob Emrick
Scouting
Category 1
Handdrawn/Handpainted
Second Place
Art Kober
Doris Miller
Category 2
Handpainted/Printed from original art
First Place
Fred Collins
Mother Teresa
Category 2
Handpainted/Printed from original art
Second Place
Fred Collins
Year of the Tiger
Category 3
Handpainted/Printed from nonoriginal art
First Place
Chris Calle
Year of the Tiger
Category 3
Handpainted/Printed from nonoriginal art
First Place
Dave Dubé
Montana Flags of our Nation
Category 4
Handpainted/Mechanically reproduced
First Place
Doris Gold
Mother Teresa
Category 4
Handpainted/Mechanically reproduced
Second Place
Doris Gold
Monarch Butterfly
Category 5
Printed art/Single color
First Place
Chris Lazaroff
Pansies
Category 5
Printed art/Single color
Second Place
Chris Lazaroff
Mackinac Bridge
Category 6
Printed art/Two colors or more
First Place
Graebner Chapter #17
Year of the Tiger
Category 6
Printed art/Two colors or more
Second Place
Rollin Berger
Kate Smith
Category 7
Computer or Copier art/Single color
First Place
Tom Peluso
Bill Mauldin
Category 7
Computer or Copier art/Single color
Second Place
Tom Peluso
Mother Teresa
Category 8
Computer or Copier Art/Two colors or more
First Place
Tom Peluso
Year of the Tiger
Category 8
Computer or Copier Art/Two colors or more
Second Place
Tom O'Hagan
Year of the Tiger
Category 9
Miscellaneous Medium Cachets
First Place
Doris Gold
Year of the Tiger
Category 9
Miscellaneous Medium Cachets
Second Place
Tom Peluso
Monarch Butterfly
Category 10
Federal and State Duck Covers
First Place
Doris Gold
Wigeon
Category 10
Federal and State Duck Covers
Second Place
Fred Collins
Wigeon
Category 11
Esoteric Covers
First Place
Julian Pugh
Lady Liberty/Flag coils
Category 11
Esoteric Covers
Second Place
Denise Lazaroff
Negro League Baseball
Category 12
Se-tenant Covers
First Place
Chris Calle
Cowboys of Silver Screen
Category 12
Se-tenant Covers
Second Place
Florence "Via" Villasenor
Cowboys of Silver Screen
Category 13
Noncommercial
First Place
Larry Gassen
Holiday Evergreens
Category 13
Noncommercial
Second Place
Kristine Stanzeck
Pansies
Category 14
Event Covers
First Place
Chris Calle
Overland Mail
Category 14
Event Covers
Second Place
Tom Peluso
Doris Miller
Category 15
Foreign Covers
First Place
Dave Bennett and Chris Calle
Marshall Islands
Carousel Horses
Category 15
Foreign Covers
Second Place
Noel Almeida
Australia
Melbourne Cup
Category 16
Rookie of the Year
First Place
Catharine Genaw
Hawaii Statehood
Category 16
Rookie of the Year
Second Place
Carol Stevenson
Monarch Butterfly
Category 17
Juniors age 10 and younger
First Place
Arianna & Ian Calle
Year of the Tiger
Category 17
Juniors age 10 and younger
Second Place
Arianna Calle
Animal Rescue/Dog
Category 18 – Juniors age 11 to 17
First Place
James Hoffman
Animal Rescue/Dog
Category 18 – Juniors age 11 to 17
Second Place
Troy Shah
Sunday Funnies/Garfield
Top Cachet of 2010 Award
Tom Peluso
Year of the Tiger