Cachetmakers Contest Winners
for 2022 Cachets
Click on thumbnails to see larger images
Category 1
Hand-drawn, hand-colored, hand-painted
First Place
Bob Emrick
Elephants
Category 1
Hand-drawn, hand-colored, hand-painted
Second Place
Terri Harden
Charles M. Schulz
Category 1
Hand-drawn, hand-colored, hand-painted
Third Place
Terri Harden
Year of the Tiger
Category 2
Hand-colored/hand-painted/Printed from original art
First Place
Fred Collins
Year of the Tiger
Category 2
Hand-colored/hand-painted/Printed from original art
Second Place
Fred Collins
Sunflower Bouquet
Category 2
Hand-colored/hand-painted/Printed from original art
Third Place
Fred Collins
Blueberries
Category 3
Hand-colored/hand-painted/Printed from non-original art
First Place
Arianna Calle
Year of the Tiger
Category 3
Hand-colored/hand-painted/Printed from non-original art
Second Place
Ian Calle and Terry Ogletree
Year of the Tiger
Category 3
Hand-colored/hand-painted/Printed from non-original art
Third Place
Ian Calle and Terry Ogletree
Year of the Tiger
Category 4
Printed Artwork/Design, Multicolored
First Place
Walter Douglas George
Butterfly Garden Flowers
Category 4
Printed Artwork/Design, Multicolored
Second Place
Arianna Calle
Eugenie Clark
Category 4
Printed Artwork/Design, Multicolored
Third Place
Darcy Richmond
Women's Rowing
Category 5
Printed Artwork/Design, Single color
First Place
Arianna Calle
Edmonia Lewis
Category 5
Printed Artwork/Design, Single color
Second Place
Walter Douglas George
Snowy Beauty
Category 5
Printed Artwork/Design, Single color
Third Place
Claudia Tengesdal & Rollin Berger
Nancy Reagan
Category 6
Miscellaneous Medium
First Place
Tricia Richmond
Holiday Elves
Category 6
Miscellaneous Medium
Second Place
Casey Jo White
Sunflower Bouquet
Category 6
Miscellaneous Medium
Third Place
Tricia Richmond
Holiday Elves
Category 7
Esoteric or Unusual
First Place
Dave Bennett
Pony Cars (folded)
Category 7
Esoteric or Unusual
First Place
Dave Bennett
Pony Cars (unfolded)
Category 7
Esoteric or Unusual
Second Place
Arianna Calle
Eugenie Clark
Category 7
Esoteric or Unusual
Third Place
Joshua McGee
Shel Silverstein
Category 8
Federal or State Duck Stamp
First Place
Fred Collins
Redheads
Category 8
Federal or State Duck Stamp
Second Place
Foster Miller & Pete McClure
Redheads
Category 8
Federal or State Duck Stamp
Third Place
Walter Douglas George
Redheads
Category 9
Se-tenant Stamps
First Place
Arianna Calle
Mariachi (1)
Category 9
Se-tenant Stamps
First Place
Arianna Calle
Mariachi (2)
Category 9
Se-tenant Stamps
First Place
Arianna Calle
Mariachi (3)
Category 9
Se-tenant Stamps
First Place
Arianna Calle
Mariachi (4)
Category 9
Se-tenant Stamps
First Place
Arianna Calle
Mariachi (5)
Category 9
Se-tenant Stamps
Second Place
Fred Collins
Pony Cars (1)
Category 9
Se-tenant Stamps
Second Place
Fred Collins
Pony Cars (2)
Category 9
Se-tenant Stamps
Second Place
Fred Collins
Pony Cars (3)
Category 9
Se-tenant Stamps
Second Place
Fred Collins
Pony Cars (4)
Category 9
Se-tenant Stamps
Second Place
Fred Collins
Pony Cars (5)
Category 9
Se-tenant Stamps
Third Place
Foster Miller & Pete McClure
National Marine Sanctuaries
Category 10
Noncommercial Covers
First Place
Darcy Richmond
Shel Silverstein
Category 10
Noncommercial Covers
Second Place
Foster Miller & Pete McClure
Thirteen Million Steps
Category 10
Noncommercial Covers
Third Place
Simon Vozick-Levinson
Webb Space Telescope
Category 11
Event Covers
First Place
Dave Bennett
TacoFest XXI
Category 11
Event Covers
Second Place
Karl Jacob
Alvin Submarine Record-setting Dive
Category 11
Event Covers
Third Place
Foster Miller & Pete McClure
Artemis Mission 1
Category 12
Foreign Covers
First Place
Foster Miller & Pete McClure
Canada: Vintage Travel Posters
Category 12
Foreign Covers
Second Place (tie)
Lloyd de Vries
Canada: Eleanor Collins
Category 12
Foreign Covers
Second Place (tie)
Karl Jacobs
UK: Airey Neave Prison Escape
Category 13
Rookie of the Year
Claudia Tengesdal
Nancy Reagan
Category 15
Juniors (ages 10 and younger)
First Place
Mikey Vozick-Seltzer
Webb Space Telescope
Category 15
Juniors (ages 10 and younger)
Second Place
Mikey Vozick-Seltzer
Title IX
Category 15
Juniors (ages 10 and younger)
Third Place
Mikey Vozick-Seltzer
African Daisy
Category 15
Juniors (ages 11-17)
First Place
Katie Marks
Holiday Elves
Category 15
Juniors (ages 11-17)
Second Place (tie)
Persimon Elwood
Webb Space Telescope
Category 15
Juniors (ages 11-17)
Second Place (tie)
Annajoy Marks
George Morrison
Category 15
Juniors (ages 11-17)
Second Place (tie)
Christopher Stiner
Go Beyond
Top Cachet of 2022
Dave Bennett
Pony Cars